Jak często wymieniać elektrody od elektrostymulatora?

0
1122
Jak często wymieniać elektrody od elektrostymulatora?

Urządzenia do elektrycznej stymulacji mięśni znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w rehabilitacji, ale także w treningach sportowych. Ich stosowanie sprzyja aktywizacji wybranych mięśni lub grup mięśniowych, tym samym stymulując je do wzrostu. Elektrody do elektrostymulatora przykleja się bezpośrednio na skórę, na mięśnie, który chcemy wzmocnić. To elementy odpowiednio zabezpieczone, które jednak się zużywają i co pewien czas należy wymienić je na nowe.

Zasady prawidłowej eksploatacji elektrod

Obecnie największą popularnością cieszą się samoprzylepne wersje elektrod do elektrostymulacji, które zostały wyposażone w warstwę klejącą wielokrotnego użytku. Niestety nic nie jest wieczne i nawet przy właściwym przechowywaniu, każda elektroda z czasem wysycha. Wówczas najlepiej wymienić ją na nową. Jeśli zależy Ci na wydłużeniu czasu eksploatacji tego typu sprzętu, pamiętaj o jego właściwym przechowywaniu. Elektrody do elektrostymulatora warto przechowywać w szczelnym woreczku, na przykład w woreczku strunowym, tym samym odcinając do nich dopływ świeżego powietrza. Po każdym użyciu lepką powierzchnię należy również zabezpieczyć oryginalną, najczęściej przezroczystą osłonką. Przyschnięte elektrody można próbować reanimować z pomocą wody. Kilka kropli powinno pomóc, ale jest to działanie doraźne, jedynie na chwilę.

Trwałość elektrod samoprzylepnych

Tempo zużycia warstwy klejącej stosowanej w samoprzylepnych elektrodach do elektrostymulatorów zależy nie tylko od przestrzegania ogólnych zasad ich przechowywania, ale także od jakości samego sprzętu. Zwykle przyjmuje się, że samoprzylepne elektrody do elektrostymulatora powinny wystarczyć na około 30 zabiegów. W związku z tym, przy codziennym stosowaniu urządzenia, elektrody należy wymieniać przynajmniej raz w miesiącu. Oczywiście może się zdarzyć, że potrzebna będzie ich szybsza wymiana – gdy uszkodzimy delikatne metalowe włókna lub warstwa klejąca ulegnie szybszemu wyschnięciu. Trwałość tego typu akcesoriów w dużym stopniu zależy od jakości wykonania. Warto zatem wybierać produkty sprawdzonych marek, wykonane w staranny sposób, z wykorzystaniem porządnych materiałów.

Jeśli elektroda od elektrostymulatora nie chce przykleić się do wcześniej oczyszczonej i odtłuszczonej powierzchni skóry, wówczas warto wymienić ją na nową. Taka wymiana będzie konieczna również wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia metalowych, wewnętrznych włókien. Użytkowanie uszkodzonego sprzętu może być nie tylko nieprzyjemne, ale wręcz niebezpieczne, grożąc punktowymi oparzeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj