Jakie buty zabrać na piesze wędrówki po górach?

0
334
Jakie buty zabrać na piesze wędrówki po górach?

Niepowtarzalny klimat górski potrafi oczyścić umysł i zregenerować ciało od codziennych utrapień. Niesamowicie świeże powietrze, piękne widoki i mnóstwo ścieżek na wyprawy zachęcają do obcowania z naturą, która potrafi koić zmysły. Kiedy wybieramy się na pieszą wędrówkę, bardzo ważny jest nasz ubiór oraz ekwipunek. Na podręczne drobiazgi i posiłek najbardziej praktyczny będzie plecak zamiast na przykład torby, ponieważ zapewni nam on wygodę podczas długich spacerów i wolne obie ręce. Odzież powinna ochraniać nas przed kleszczami, roślinnością i zmienną pogodą. Jednak podczas wędrówek w górach najistotniejsze jest obuwie, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Długie spacery wymagają wygody i stabilności stopy

Dokonując wyboru obuwia na pieszą, górską wędrówkę, należy kierować się przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem. W przypadku kobiet, niestety sandałki czy obcasy odpadają na starcie, ze względu na nieporadność w terenie oraz liczne wyboje i roślinność. Na szczęście w ofercie damskiego sportowego obuwia odnajdziemy ładne modele i kobiece fasony. Ważne jest, aby stabilnie trzymały stopę i miały podeszwę odpowiedniej grubości. Zapobiegnie to przesuwaniu się stopy podczas wędrówek i wspinaczek po nierównym terenie. Odpowiednia wentylacja, zapewniona przez materiał o wysokiej przepuszczalności powietrza, pomoże w uniknięciu przepocenia stopy. Może ono spowodować znaczny dyskomfort, doprowadzić do otarć i odcisków. Buty do chodzenia po górach dla mężczyzn powinny mieć podobne cechy jak te przeznaczone dla kobiet. Z uwagi na statystycznie większe rozmiary męskich stóp, takie obuwie powinno być solidne i wygodne, oraz musi dobrze trzymać całą stopę.

Wysokiej jakości materiały dla maksymalnej ochrony

Kiedy podczas górskich spacerów zaskoczy nas deszcz, warto mieć odpowiednie obuwie wodoszczelne. W dzisiejszych czasach możemy odnaleźć na rynku obuwie, które jest zarazem wodoodporne, jak i przewiewne, przepuszczające powietrze. Dzięki temu, podczas upałów mamy gwarancję odpowiedniej wentylacji stopy, a kiedy najdzie niekorzystna pogoda w postaci deszczu czy burzy, mamy zapewnioną ochronę przeciwdeszczową. Podeszwa powinna być wykonana z materiałów antypoślizgowych, aby ułatwić poruszanie się po mokrym, śliskim terenie. Wszystkie cechy dobrego obuwia składają się na nasz komfort i możliwość swobodnego spaceru wśród górskich krajobrazów. Dzięki odpowiednio dobranym butom możemy bez problemu oddać się chwili i poświęcić ją na relaks i aktywny wypoczynek bez obaw o niewygodę czy dyskomfort.

Odpowiednia budowa buta chroni stopę przed skręceniem, otarciami i warunkami atmosferycznymi. Są to buty trekkingowe, przeznaczone do górskich wędrówek. Bardzo ważny jest odpowiednio dopasowany rozmiar obuwia. Zapobiegnie to uciskom w przypadku za małego rozmiaru, jak i braku stabilności stopy w przypadku zbyt dużego rozmiaru. Prawidłowo wyprofilowana, gruba podeszwa idealnie izoluje stopę od podłoża i amortyzuje kroki na nierównym terenie. Bardzo ważne jest też porządnej jakości wiązanie, aby utrzymać stopę solidnie w bucie i zapobiec konieczności ponownego wiązania sznurowadeł co parę chwil.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here