Linalol w olejkach do e-papierosa

0
1190
Linalol w olejkach do e-papierosa
Linalol w olejkach do e-papierosa

Linalol jest substancją powszechnie stosowaną w olejkach do e-papierosa. To m.in. dzięki obecności tego popularnego składnika możemy w trakcie wapowania cieszyć się rześkim i intensywnym smakiem wielu liquidów o owocowych smakach. Dlaczego jeszcze linalol jest stosowany przy produkcji olejków do elektrycznych papierosów i w jaki sposób działa na nasz organizm?

Co warto wiedzieć o linalolu?

Linalol jest naturalnie występującym, nienasyconym alkoholem alifatycznym, należącym do grupy terpenów. W przemyśle znajduje szerokie zastosowanie przy produkcji kosmetyków, perfum i środków czystości. Znajdziemy go w składzie wielu roślin, szczególnie cytrusów, a także wielu ziół, takich jak kolendra, bazylia, oregano, lawenda, liść laurowy, kardamon czy tymianek. Pomaga on odstraszać owady, ma też działanie bakteriobójcze. Przede wszystkim jest jednak nośnikiem zapachowym i smakowym.

Właściwości linalolu są przedmiotem licznych badań. Naukowców interesuje m.in. wpływ tej substancji na odporność i ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Podejrzewają oni, że może mieć działanie hipotermiczne czy przeciwdrgawkowe. Pewne jest natomiast, że linalol uspokaja, odpręża i wycisza. Od lat jest też stosowany w aromaterapii i jako środek nasenny.

Warto pamiętać, że z linalolem muszą się ostrożnie obchodzić alergicy. Ten terpen może wywoływać reakcję uczuleniową, objawiającą się świądem lub wysypką. Na szczęście współczesne testy alergiczne mogą wykryć alergię na linalol. Osoby, które muszą się wystrzegać tej substancji, koniecznie powinny zapoznać się ze składem olejku do e-papierosa, przed jego użyciem.

Jaka jest funkcja linalolu w e-papierosie?

Ze względu na swoje właściwości chemiczne linalol odpowiada za utrzymanie właściwej konsystencji liquidu. W odróżnieniu od innych terpenów  jest on uwalniany podczas spalania przy wysokich temperaturach, dlatego wyjątkowo dobrze sprawdza się w przypadku waporyzacji – wyjaśnia ekspert z hurtowni liquidów iVape z Zawiercia.

Są osoby, które cenią sobie oryginalne walory smakowe liquidów z linalolem. Jego obecność  możemy rozpoznać po intensywnym zapachu, zbliżonym do konwalii i lekko piekącym, gorzkawym smaku. Może być jednak trudno wyczuć ten charakterystyczny aromat w wieloskładnikowych kompozycjach smakowych stosowanych w liquidach.

W jakich liquidach znajduje się linalol?

Linalolu możemy się spodziewać w olejkach do e-papierosa z dodatkiem aromatów roślinnych, najczęściej owocowych, o smaku przypraw i ziół. Zwykle odnajdziemy go w składzie liquidów:

  • miętowych,
  • cytrynowych,
  • limonkowych,
  • pomarańczowych,
  • bergamotkowych,
  • cynamonowych;
  • porzeczkowych.

 Innym produktem do wapowania, którego składnikiem jest linalol, jest olejek CBD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj