Konstrukcje z drewna: czy są trwałe?

0
313
Konstrukcje z drewna: czy są trwałe?Konstrukcje z drewna: czy są trwałe?

Drewno jest niezwykłym materiałem. Jedną z głównych zalet mieszkania w domu z drewna jest to, że przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji może on przetrwać lata, dekady, a nawet stulecia.

Drewniany budynek, a próba czasu

Mimo, że w dzisiejszych czasach drewno jest szeroko stosowane jako materiał budowlany, to wiele osób wciąż nie wierzy w to, że ten naturalny surowiec potrafi wytrzymać próbę czasu. Te osoby zazwyczaj kierują się wspomnianym naturalnym pochodzeniem drewna oraz przekonaniem, że konstrukcje z tego materiału nie mogą być użytkowane przez cały rok. Nieświadomość oraz niewiedza sprawiają, że drewnu przypisywane są negatywne cechy. Jednak, tak naprawdę ten naturalny surowiec posiada same zalety. Należą do nich m.in. długowieczność i trwałość, lecz to nie jedyne zalety drewnianych budynków. Drewno jest również wytrzymałym, tanim, ekologicznym, ekonomicznym oraz estetycznym materiałem budowlanym.

Jeśli chodzi o wspomnianą trwałość, to drewniane budynki mogą przetrwać setki lat. Mimo, że według powszechnej opinii rozsądna oczekiwana długość życia drewnianych konstrukcji, to 25-30 lat, to istnieją dowody, które świadczą o tym, że jest inaczej. Najstarszym budynkiem z drewna jest chata rybacka z XI wieku, położona na Wyspach Owczych. Ale to nie wszystko, najstarszy drewniany dom na Ukrainie pochodzi z 1587 roku, a najstarszy drewniany kościół w Polsce z 1374 roku. Jest to przykład na to, że budynki z drewna mogą przetrwać próbę czasu.

Co wpływa na długowieczność drewna?

Powszechnie panującą opinią jest to, że domy drewniane nie są trwałe. Jednak, prawda jest taka, że przy odpowiednim podejściu do budowy konstrukcji drewnianych mogą one nawet służyć 100-150 lat. W dzisiejszych czasach, używane są zaawansowane technologie w produkcji drewnianych domów, które pozwalają zapobiec wielu negatywnym procesom, takim jak: skręcanie, pękanie, gnicie, czy przebarwianie się drewna. Dobrym sposobem na wzmocnienie drewna jest poddanie go technicznemu suszeniu. Dzięki temu procesowi można uzyskać mocny materiał budowlany. Natomiast, kiedy dom zostanie już wybudowany, to konieczne jest użycie specjalnych kompozycji ochronnych, które będą osłaniać budynek przed wpływem niekorzystnych czynników, co w konsekwencji przedłuży jego żywotność. Oprócz tego, warto również zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • Wybór odpowiedniego materiału

Ważne jest, aby drewno użyte do budowy domu było najwyższej jakości, ponieważ wpłynie to nie tylko na walory estetyczne, ale również poziom bezpieczeństwa. Jako materiał na dom drewniany najlepiej sprawdzą się takie drzewa jak: sosna, modrzew czy świerk.

  • Systematyczna konserwacja i przeglądy

Regularna konserwacja w znacznym stopniu wpływa na żywotność drewna. Przede wszystkim, należy dbać o to, żeby drewniana powierzchnia była oczyszczona, a wszelkie drobne uszkodzenia naprawione.

  • Nakładanie farby i bejcy

Uszczelnianie drewnianej struktury takimi substancjami jak farba czy bejca wpływa na jej długowieczność. Takie preparaty chronią drewno przed wpływem czynników zewnętrznych, hamując jego starzenie się.

Podsumowując, drewno jest niezwykle trwałym materiałem, a konstrukcje zbudowane z tego surowca mogą przetrwać wiele lat. Warto, jednak dać coś od siebie, dbając o drewnianą strukturę budynku – wtedy drewno z pewnością przetrwa próbę czasu. Warto również wspomnieć, że z tego materiału może powstać nie tylko szopa ogrodowa, ale również domek letniskowy, domek na działkę, czy nawet domek mieszkalny. To świadczy o tym, że drewno jest niezwykłym materiałem, godnym naszej uwagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here