W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe rodzaje drutów spawalniczych. Są nimi druty proszkowe i lite, powszechnie stosowane w tradycyjnych technikach spawania MIG i MAG. Proszkowe wersje metalicznych drutów spawalniczy stosuje się do łączenia stali i wielu innych materiałów metalowych. Jest to produkt niezwykle uniwersalny, zapewniający możliwość szerokiego stosowania. Choć nieco droższy od drutów litych, to jednak znacznie wydajniejszy i zapewniający lepszą jakość spawów.
Duża szybkość spawania
Jedną z największych zalet drutów proszkowych, które składają się ze metalicznego proszku i zabezpieczającej go metalowej taśmy, jest znacznie większa szybkość spawania niż w przypadku zastosowania drutów litych. Ze względu na zdecydowanie większą wydajność stapiania, spawanie z wykorzystaniem tych drutów jest zdecydowanie efektywniejsze i tańsze. Do przygotowania wybranego elementu konstrukcyjnego potrzeba mniej czasu i mniejszej ilości energii, co przekłada się na znaczące oszczędności finansowe. Poza tym praktycznie wszystkie druty proszkowe charakteryzują się większą głębokością wtapiania niż druty lite, dzięki czemu ryzyko braku przetopu jest mniejsze, a spawana konstrukcja staje się trwalsza. Współcześnie tego typu druty skutecznie wypierają stosowanie elektrod otulonych, zwłaszcza przy spawaniu montażowym infrastruktury publicznej i przemysłowej.
Dobra jakość spawów i duży komfort pracy
Sporym atutem stosowania drutu proszkowego jest brak dużej ilości odprysków, co w znaczący sposób wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy, a także na poprawę jej jakości. Poza tym usunięcie pozostałości żużlu nie powinno sprawiać nikomu większych trudności. Spoiny po spawaniu są gładkie i mają doskonałe właściwości – druty proszkowe charakteryzują się znacznie większą głębokością wtapiania niż druty lite, dzięki czemu spoiny są równe i trwałe, a przygotowane tą metodą konstrukcje wyróżnia duża trwałość. Co ważne, lepsze przetopy osiągane są bez konieczności zwiększania parametrów prądowych i stosowania wydajniejszych urządzeń spawalniczych. Do pracy z tym rodzajem drutów nadają się praktycznie wszystkie typy tradycyjnych półautomatów.
Największymi korzyściami ze stosowania metalicznych drutów proszkowych w spawaniu metodą MIG/MAG jest większa wydajność pracy i możliwość uzyskiwania lepszej jakości spawów za cenę niewiele większą niż w przypadku użycia drutów litych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że do ich stosowania nadają się praktycznie wszystkie rodzaje półautomatów i to bez Konieczności użycia dodatkowych rozwiązań technicznych, które wspomogą łuk spawalniczy.