Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego

0
426
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego

Fizjoterapeuta dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem rozwoju ruchowego dzieci i niemowląt. Posiada on wiedzę i umiejętności, dzięki którym oceni i dostosuje plan działań potrzebny danemu pacjentowi. Niniejszy artykuł dotyczy pierwszej wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego: kiedy należy takie spotkanie umówić i czego się po nim spodziewać.

Kiedy umówić pierwszą konsultacje z fizjoterapeutą?

Termin umówienia się na pierwszą wizytę to kwestia indywidualna. Niektórzy rodzice decydują się na to już w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka. Inni szukają konsultacji, gdy zauważą nieprawidłowości w jego rozwoju lub inny problem ruchowy. Fizjoterapeuta dziecięcy w okresie niemowlęctwa służy profesjonalnymi poradami w dziedzinie rozwoju malucha. Na wizycie jest on w stanie ocenić napięcie mięśniowe niemowląt, zbadać jego spontaniczną aktywność i prawidłowość odruchów.
Rodzice podczas wizyty mogą uzyskać wiele celnych wskazówek związanych z przewijaniem, podnoszeniem, ubieraniem, zabawą, kąpaniem dziecka. Rozwój na tym etapie życia jest dynamiczny, dlatego często rodzice nawet nieświadomie „przeszkadzają” mu w osiąganiu kolejnych etapów rozwojowych.

Objawy, które wymagają konsultacji z fizjoterapeutą dziecięcym

Jeżeli rodzice zauważą problem lub nieprawidłowość w rozwoju ruchowym dziecka, powinni jak najszybciej umówić się na wizytę. Wcześnie wykryte objawy, rehabilitowane potem u profesjonalisty nie zamienią się wtedy w poważny problem. Łatwiej jest usunąć przyczynę u dziecka malutkiego niż leczyć kilkulatka z rozwiniętym już problemem. Fizjoterapeuta dziecięcy będzie więc potrzebny, gdy rodzice zauważą którykolwiek z tych objawów:

  • Asymetrię ułożeniową
  • Nadmierny wyprost i prężęnie
  • Zaburzenia napięcia mięśniowego
  • Dużą niechęć do leżenia na brzuszku
  • Brak zabawy rączkami
  • Brak odruchu ssania oraz problemy z karmieniem
  • Zaciśnięte pięści, zwłaszcza powyżej trzeciego miesiąca życia
  • Bezdech podczas karmienia lub częste ulewanie jedzenia
  • Brak osiągania kolejnych etapów umiejętności ruchowych
  • Brak naturalnych chęci do ruchu
  • Płacz trudny do ukojenia płacz i ciągły niepokój niemowlaka
  • Płacz lub krzyk przy ubieraniu i rozbieraniu

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

Na pierwszej wizycie terapeuta wykonuje szereg badań i testów. Sprawdza on odruchy dziecka, ocenia jego spontaniczna aktywność ruchową i napięcie mięśniowe. Diagnozuje również jego etap rozwojowy. Sprawdza czy posiadł już typowe dla jego wieku umiejętności ruchowe, a jeśli nie – szuka przyczyny tego stanu. Oczywiście widełki rozwojowe są dosyć szerokie – na przykład raczkowanie jest typowe dla dzieci między 6 a 10 miesiącem życia i to, czy dziecko zaczyna je szybciej czy później nie ma znaczenia dla jego zdrowia i mieści się w normie. Fizjoterapeuta dziecięcy również poinstruuje rodziców, jak pielęgnować dziecko i jakie ćwiczenia i aktywności wykonywane w domu będą stymulować jego rozwój. Jeżeli zauważy jakieś nieprawidłowości – ustali wspólnie z rodzicami plan leczniczy i umówi kolejne wizyty rehabilitacji.

Podsumowując – do fizjoterapeuty dziecięcego warto udać się już przed trzecim miesiącem dziecka. Zakres wiedzy i wsparcia merytorycznego, jaki mogą otrzymać młodzi rodzice podczas takiej wizyty będzie kapitałem wspomagającym prawidłowy rozwój dziecka. Konsultacje takie mają tez nieoceniony walor prewencyjny – lepiej bowiem zapobiegać problemom niż je leczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj