Jak wybrać odpowiednie buty robocze?

0
661
Jak wybrać odpowiednie buty robocze?

Wbrew pozorom buty robocze stanowią najistotniejszy element stroju roboczego. Odpowiednio dobrane skutecznie chronią pracownika przed różnego rodzaju urazami, zarówno tymi typowo mechanicznymi, jak i spowodowanymi kontaktem z niebezpiecznymi toksynami czy substancjami biologicznymi. Z tego powodu warto poświęcić nieco więcej czasu, a czasami także i pieniędzy, ponieważ dzięki temu można zadbać lepiej o bezpieczeństwo pracowników. Zamawianiem hurtowo butów ochronnych zazwyczaj zajmuje się pracodawca, gdyż to on najbardziej odpowiedzialny jest za zdrowie i życie osób przez niego zatrudnianych. Właściciele dużych zakładów bardzo często wybierają dla swoich podwładnych buty robocze bez podnoska. Tego rodzaju obuwie zapewnia komfort i wygodę na wysokim poziomie, należy jednak pamiętać, że nie nadaje się on do każdego rodzaju pracy.

Rodzaje obuwia do pracy

Zamawiając buty dla pracowników, czy to w sklepie stacjonarnym, czy za pośrednictwem internetu, warto zwrócić uwagę na to, jak wiele różnych modeli jest dostępnych na rynku. Każdy z nich przeznaczony jest dla osób wykonujących nieco inny zawód, dlatego też buty robocze bez podnoska sprawdzą się tylko u niektórych kategorii pracowników. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje obuwia do pracy. Buty bezpieczne, oznaczane literą „S”, posiadają metalowy podnosek i dzięki temu zapewniają najwyższą ochronę palców stóp przez naciskiem nawet do 200 J. Zaraz za nimi znajduje się obuwie ochronne, oznakowane literą „P”, które również chronią palce przed zmiażdżeniem, gwarantują jednak wytrzymanie nacisku jedynie do 100 J. Ostatnią kategorię stanowią buty zawodowe, znane również pod symbolem „O”, które zapewniają dużą wygodę podczas wykonywania różnego prac fizycznych, nie gwarantują jednak zabezpieczenia przed urazami stopy. To właśnie w tej kategorii znajdują się buty robocze bez podnoska.

Różni producenci, różne rozwiązania

Obuwie robocze bez podnoska w żadnym razie nie stanowi monolitu – w internecie można znaleźć wiele modeli różniących się między sobą zarówno kolorem, jak i szerokością, czy materiałem, z którego zostały wykonane. Znakomita większość butów roboczych bez podnoska wykonywana jest ze skóry litowej, dzięki czemu cena tego rodzaju produktów jest dosyć przystępna. Zazwyczaj zawierają one także dwuwarstwową podeszwę. W zależności od charakteru wykonywanej pracy można zamówić różne rodzaje tego typu obuwia. Producenci wprowadzają obecnie na rynek zarówno klasyczne trzewiki, jak i półbuty, czy coraz częściej sandały, dzięki czemu każdy pracownik ma szansę wybrać sobie model najbardziej dostosowany do jego potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here