Fizjoterapeuta – pomoc w leczeniu wad postawy u dzieci

0
300
Fizjoterapeuta - pomoc w leczeniu wad postawy u dzieci

Szybka diagnoza wad postawy i wdrożenie fizjoterapeutycznego leczenia pozwala uniknąć przykrych skutków trwających całe życie. Prawidłowa terapia pozwoli uniknąć niepełnosprawności i zabiegu operacyjnego w późniejszym wieku. Jaka jest rola fizjoterapeuty w leczeniu wad postawy u dzieci?

Formy leczenia wad postaw u dzieci

Po prawidłowej diagnostyce kolejnym krokiem prowadzącym do wyleczenia wad postawy jest wprowadzenie zindywidualizowanych technik terapeutycznych. Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od rodzaju wady. Nie mniej jednak istnieją pewne uniwersalne metody, które pozwolą poradzić sobie z problemem.

Należą do nich m.in.

 • masaże i zabiegi wykonywane przez fizjoterapeutę,
 • pomoc dziecku w kształtowaniu nawyku prawidłowej postawy ciała,
 • zajęcia dodatkowe, mające na celu korektę wad postawy, takie jak gimnastyka korekcyjna czy specjalistyczne zajęcia z basenu,
 • regularne wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych w domu,
 • wykorzystanie przez terapeutę technik z zakresu Terapii Manualnej,
 • pilnowanie przez rodzica dziecka, aby jego kręgosłup nie był nadmiernie obciążony,
 • konsultacja z ortopedą i ewentualne wdrożenie leczenie z użyciem specjalistycznego sprzętu,
 • zastosowanie w codziennej rutynie form aktywności, które sprzyjają prawidłowej postawie ciała, a zarazem są lubiane przez dzieci,
 • włączenie w codzienny jadłospis dziecka składniki pokarmowe zawierające korzystnie wpływający na stan kości wapń,
 • zastosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych, zwłaszcza w przypadku wad dotyczących stóp,
 • ćwiczenia mające na celu ogólną poprawę koordynacji oraz wzmocnienie odpowiednich partii mięśni,
 • w skrajnie ciężkich przypadkach leczenie w formie operacji i następująca po niej rehabilitacja.

Udział fizjoterapeuty w leczeniu wad postawy u dzieci

Rola fizjoterapeuty w diagnozie oraz leczeniu różnego rodzaju wad postawy w przypadku dzieci jest nieoceniona. Fizjoterapia dla dzieci jest w stanie przygotować indywidualny, dostosowany do potrzeb dziecka plan leczenia. Dzięki fachowej wiedzy, jeśli chodzi o osoby wykształcone w tym kierunku, są one w stanie dokonać trafnej oceny i wskazać źródło problemów. Osoby pełniące ten zawód są w stanie dostosować terapię do możliwości oraz wieku dziecka. Jedną z głównych przyczyn wystąpienia wad postawy u osób w młodym wieku jest nieprawidłowe napięcie pewnych partii mięśni. Dzięki przeprowadzeniu fizjoterapii, zarówno w formie indywidualnej, jak i w postaci ćwiczeń grupowych, pacjent jest w stanie w znaczny sposób poprawić jakość życia, a nawet całkowicie powrócić do zdrowia. Wykwalifikowany terapeuta, dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafi ocenić, czy lepsza będzie np.:. Metoda tappingu czy być może lepiej byłoby zastosować w danym przypadku techniki manualne. Do fizjoterapeuty mogą zgłosić się ludzie z każdym rodzajem wady, zaczynając od skoliozy, na płaskostopiu skończywszy. Znaczna ulga będzie widoczna zarówno w przypadku osób, które zmagają się z wadami od urodzenia, jak i tych, które mają wadę nabytą w związku z nieprawidłowymi nawykami.

Fizjoterapia dziecięca

Mieszkańcy Warszawie mają w zasięgu ręki ogólnodostępne usługi fizjoterapeutyczne dedykowane dzieciom. Przy wyborze usług mogą kierować się zarówno ceną, lokalizacją, jak i opiniami ze strony innych osób wysyłających swoje dzieci na takie zajęcia. Wśród najbardziej popularnych miejsc można wymienić m.in. MIRAI Ortopedia Rehabilitacja, Centrum Rehabilitacji Dziecięcej MALUCH oraz MedicaBaby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here