Aparat ortodontyczny kojarzy się z leczeniem wad zgryzu u dzieci. Jednak osoby, które ukończyły 40 rok życia, z powodzeniem mogą skorzystać z tej metody nie tylko w celach estetycznych, ale również dla zdrowia.
Ortodonta – zapobieganie próchnicy
Korzystanie z prozdrowotnego działania aparatów ortodontycznych nie ma ograniczeń wiekowych. Niejednokrotnie okazuje się, iż w przeszłości nie istniały jeszcze tak skuteczne metody leczenia wad zgryzu. Teraz można korzystać z dobrodziejstw postępu medycyny w prosty i bardzo skuteczny sposób.
Ortodonta jest specjalistą, który służy pomocą osobom, które ukończyły 40 rok życia również w celu zapobiegania próchnicy. Niewłaściwe ułożenie zębów, które są być zbytnio stłoczone, może sprzyjać rozwinięciu się tego schorzenia. Powodem jest zaleganie resztek jedzenia w bardzo ciasnych szczelinach, z których niejednokrotnie wyjątkowo trudno jest je wydobyć, korzystając tylko ze szczoteczki. W efekcie bakterie mogą otrzymać pożywkę, na której rozpoczną proces żerowania, wpływający wyniszczająco na zęby.
Ortodonta – przeciw ścieraniu się zębów
Ortodonta jest w stanie bardzo szybko zdiagnozować nieprawidłowy zgryz, który może prowadzić do szybszego ścierania się zębów. Obniżenie zwarcia szczęk doprowadza do zamieniania się uzębienia w krótkie pieńki. W ten sposób dochodzi do ścierania się szkliwa, które odsłania wyjątkowo unerwioną zębinę. Osoby, dotknięte tą dolegliwością częściej cierpią z powodu nadwrażliwości, nie mogą spożywać produktów i napojów kwaśnych, zbyt zimnych lub ciepłych.
Do ortodonty powinny zwrócić się również osoby, które cierpią z powodu bruksizmu, powszechnie znanego jako zgrzytanie zębów. Dochodzi do niego przy wadzie zgryzu, która skutkuje złą pracą stawów skroniowo-żuchwowych. Osoby, które doświadczają bruksizmu znacznie częściej mogą słyszeć nieprzyjemne trzaski w stawach, borykać się z dolegliwościami bólowymi w obrębie głowy, karku oraz pleców. Zgrzytanie zębami bardzo często jest wiązane ze znaczną ekspozycją na stres oraz niedoborami minerałów. Najczęstszym powodem występowania bruksizmu okazuje się być jednak wada zgryzu.
Dzięki pomocy ortodonty i zastosowaniu aparatu korekcyjnego można zapomnieć o przewlekłym zgrzytaniu zębami oraz bólu.
Ortodonta – walka z paradontozą
W wielu przypadkach okazuje się, że parodontoza jest konsekwencją wady zgryzu, a nie problemem samym w sobie. Specjalista po wyleczeniu przewlekłego stanu zapalnego, może zlecić spotkanie z ortodontą, by ustalić, czy zęby ustawione są w prawidłowej pozycji. Takie działanie może zapobiec nawracaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Poprzez założenie aparatu można bardzo szybko zaleczyć problem i ustabilizować zgryz. Proces leczenia trwa zwykle od 10 do 18 miesięcy. Po zdjęciu aparatu, ortodonta zakłada zamki, które przyklejane są do tylnych ścianek zębów. Tak zwane retainery mają za zadanie wspierać uzębienie jeszcze przez jakiś czas, by utrwalić uzyskany pozytywny efekt leczenia ortodontycznego.
Dzięki temu już na zawsze można przestać obawiać się próchnicy, bruksizmu oraz parodontozy, które mogą wyniknąć z nieleczonych wad zgryzu.