Dieta ketogeniczna jest postrzegana jako cud odchudzania. W rzeczywistości jest to medyczny plan żywieniowy, który przynosi niebywałe rezultaty, ale również wiąże się z poważnym ryzykiem.
Świat diet zwraca uwagę na żywienie niskowęglowodanowe i wysokobiałkowe, ale prawdziwa dieta ketogeniczna w przeciwieństwie do diet opierających się na białku, zastępuje węglowodany tłuszczem, który dostarcza aż 90% dziennych kalorii. Celem takiego żywienia jest wprowadzenie organizmu w stan metabolizmu zwanego ketazą.
Jak działa dieta ketonowa?
W trakcie stosowania diety ketonowej organizm człowieka staje się niezwykle wydajny w przetwarzaniu tłuszczu na energię. Dzieje się tak za sprawą zamiany cukru glukozy) pochodzącej z węglowodanów, na tzw. ciała ketonowe. Są one wytwarzane przez wątrobę i jest to rodzaj paliwa napędzającego organizm. Dieta ta może znacznie obniżać poziomu cukru we krwi i insuliny, a to w połączeniu ze zwiększonymi ketonami, może mieć korzyści zdrowotne.
Dieta KETO – https://dietetyk.edu.pl/dieta-ketogeniczna oparta na tłuszczu, który sam się spala brzmi niesamowicie, ale jak skłonić wątrobę do produkcji ciał ketonowych?
- Pierwszym warunkiem jest pozbycie się węglowodanów, mniej niż 20 do 50 gramów dziennie
- Dotarcie do stanu ketozy zajmuje zwykle kilka dni.
- Dieta bogata w duże ilości białka może wpływać na ketozę.
Ponieważ dieta ketonowa opiera się na tłuszczu, należy go jeść przy każdym posiłku. Dieta składająca się z 2000 kalorii, powinna zawierać ok.165g. tłuszczu, 40g. węglowodanów i 75g białka. Jest to poglądowy skład, a każdy plan powinien być dostosowany indywidualnie .Pewne zdrowe tłuszcze nienasycone, takie jak orzechy, nasiona, awokado czy oliwa z oliwek, są dozwolone w diecie ketonowej, jednak jej podstawą są tłuszcze nasycone pochodzące z olejów, smalcu czy masła. Białko jest również częścią diety ketonowej, bez względu na jego rodzaj.W przypadku owoców i warzyw- w związku z tym iż są one bogate w węglowodany- można spożywać jedynie niektóre owoce w małych ilościach, warzywa natomiast są ograniczone do warzyw liściastych ( jarmuż, szpinak) oraz kalafiora, brukselki, szparagów, papryki, cebuli, czosnku, ogórka i dyni.
Rodzaje diety ketagonicznych.
- Standardowa dieta ketogeniczna (SKD)- czyli o bardzo niskiej zawartości węglowodanów (10%),średniej zawartości białka (20%) i wysokiej zawartości tłuszczu (70%).
- Cykliczna dieta ketogeniczna (CKD)- obejmująca okresy posiłków o wyższym wskaźniku węglowodanów (np. 5 dni), następnie 2 dni z wysoką zawartością węglowodanów.
- Ukierunkowana dieta ketogeniczna (TKD)- pozwalająca na dodawanie węglowodanów podczas ćwiczeń.
- Dieta ketogeniczna wysokobiałkowa- podobna do standardowej, ale z większą zawartością białka (ok. 35%).
Czy dieta ketonowa jest bezpieczna?
- Dieta ketonowa wiąże się ze wzrostem „złego” cholesterolu, który jest odpowiedzialny za choroby serca.
- Brak warzyw, owoców i zbóż, spowoduje niedobory mikroelementów.
- Duża ilość tłuszczu negatywnie wpłynie na stan wątroby.
- Brak błonnika w diecie może powodować zaparcia.
- Niska zawartość węglowodanów negatywnie wpływa na mózg, powodując rozmyte myślenie czy wahania nastroju.
Dieta ketagoniczna to skuteczny sposób na odchudzanie. Może pozytywnie wpływać na obniżenie ryzyka różnych chorób, jednak przed przystąpieniem do jej stosowania należy zasięgnąć opinii lekarza lub dietetyka.