Co zrobić, żeby zapewnić dziecku odpowiednie warunki do snu?

0
629
Co zrobić, żeby zapewnić dziecku odpowiednie warunki do snu?

Zapewnienie odpowiedniej ilości snu jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Sen ma wpływ na nasze samopoczucie, na nasze zdrowie oraz na to, jak dużo mamy sił, żeby spełnić wymagania dnia następnego. Ta faza dnia ma też bardzo duże znaczenie w przypadku małych dzieci, których aktywność pozwala im poznawać otaczający je świat. W artykule doradzamy, co zrobić, żeby zapewnić swojemu dziecku odpowiednią ilość snu oraz tłumaczymy, jak powinno spać dziecko, żeby później miało odpowiednią ilość energii.

Jak powinno spać małe dziecko?

Sen u dziecka pełni podobną rolę jak u dorosłych ludzi – pozwala zregenerować organizm po trudach całego dnia. W przypadku dzieci jednak ta rola jest jeszcze większa, ponieważ małe dzieci nie potrafią zazwyczaj odpoczywać w ciągu dnia i tylko podczas snu możliwe jest odbudowanie przez nie swojej energii. Według przeprowadzonych badań podczas dziecięcego snu uaktywnia się też somatotropina, czyli odpowiedzialny za prawidłowy rozwój dziecka hormon wzrostu. Co bardzo ważne, małe dzieci potrzebują też znacznie więcej snu niż dorośli. O to, jak dużo, zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów ze sklepu online Forkids.pl, w którym można kupić wiele rodzajów akcesoriów i produktów dla dzieci i dla rodziców. Odpowiedział nam, że:

Najwięcej śpią oczywiście noworodki, czyli dzieci do mniej więcej 3. miesiąca życia. W tym wieku potrzebują aż 14-17 godzin snu dziennie. Później wraz z wiekiem potrzeby snu się zmniejszają. Niemowlęta, czyli dzieci do mniej więcej 12. miesiąca życia, potrzebują 12-15 godzin snu dziennie, małe dzieci w wieku 1-2 lat 11-14 godzin, przedszkolaki, czyli dzieci do 5 lat 10-13 godzin, a dzieci w wieku szkoły podstawowej już „tylko” 9-11 godzin.

Przede wszystkim zadbaj o wieczorne rytuały

Tak duże potrzeby snu u małych dzieci sprawiają, że rodzice powinni zrobić wiele, żeby dać swoim pociechom możliwości takiego wypoczynku, jak potrzebują. Podstawowym elementem takich działań powinny być wieczorne rytuały, które odpowiednio uspokoją dziecko i sprawią, że będzie ono na tyle wyciszone, że będzie mogło spokojnie zasnąć. W tym celu przede wszystkim warto jest wprowadzić zasadę, że co najmniej godzinę przed planowanym snem, dziecko już nie ogląda telewizji, nie ma włączonego komputera, nie bawi się oraz nie prowadzi żadnej formy aktywności fizycznej. W uspokojeniu niektórych dzieci pomaga też np. wieczorną kąpiel. Warto, żeby wprowadzić stałe pory snu, tak żeby dziecko się przyzwyczaiło do rytmu dnia.

Zapewnij dziecko odpowiednią wygodę i otoczenie podczas snu

To jak dobrze jest dziecku podczas snu i jak szybko jest w stanie zasnąć, zależy też od tego, w jakim otoczeniu przebywa w nocy. Dziecko powinno się czuć w swoim łóżeczku jak w bezpiecznej przystani, w której ma wszystko, żeby się szybko uspokoić i pójść spać. Musi więc mieć bardzo wygodnie, żeby nic go nie rozpraszało. W łóżeczku i wokół niego powinny się też znaleźć uspokajające go akcesoria. Nad łóżeczkiem małego dziecka warto jest np. zawiesić kolorowe projektory i karuzele nad łóżeczko, które sprawią, że dziecko bardzo szybko będzie się uspokajało i w końcu zaśnie. Ważne też, żeby dziecko podczas snu miało się do czego przytulić. W tym celu najczęściej stosowane są różnego rodzaju przytulanki, maskotki, ulubiony kocyk lub poduszki w kształcie zwierzątek. Takich elementów dodatkowych nie powinno być jednak zbyt dużo, ponieważ dziecko musi się szybko uspokoić, a nie zajmować np. zabawą.

Pamiętajmy także o tym, żeby zapewnić odpowiednie warunki w sypialni. W tym celu ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury otoczenia oraz zasłonięcie np. dochodzącego z zewnątrz światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here