Szkody komunikacyjne najczęściej zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Lwią część stanowią kolizje, stłuczki a nawet wypadki samochodowe. Do nieszczęścia zazwyczaj dochodzi podczas: dojazdu do pracy, poruszania się w dużym natężeniu ruchu lub poprzez zbieg wielu niefortunnych zdarzeń. Poszkodowani w kolizjach nie zostają pozostawieni samym sobie oraz nie muszą obawiać się przyszłych zdarzeń co nastąpi po stłuczce.
Prawo po stronie poszkodowanego
W Polsce wiedza opinii publicznej na temat własnych praw po wypadku, stłuczce lub kolizji kończy się jedynie na niejasnych domysłach. W porządku prawnym będąc osobą poszkodowaną, obligatoryjnie na czas likwidacji szkody ubezpieczyciel organizuje samochód zastępczy z OC Compensa. Dla nikogo nie jest to sytuacja komfortowa, toteż naprawa uszkodzonego pojazdu dokonywana jest zgodnie ze sztuką w maksymalnie przyspieszonym tempie. Nie ma tutaj znaczenia czy likwidacja szkody odbywa się serwisowo czy kosztorysowo. Na czas braku możliwości korzystania z własnego auta samochód zastępczy użytkowany jest przez poszkodowanego do końca naprawy. Finansowanie odbywa się z OC sprawcy zdarzenia.
Jak to działa?
Taki wynajem auta zastępczego odbywa się bezgotówkowo. Przedstawiciel wypożyczalni przyjeżdża do miejsca zamieszkania poszkodowanego samochodem zastępczym, podpisana zostaje umowa najmu. Co ważne samochód został wcześniej zatankowany do pełna oraz umyty na myjni- jest to standard wypożyczalni aut. Co ważne, ubezpieczyciel ma obowiązek zorganizowania pojazdu o podobnej a na pewno nie gorszej klasie samochodu niż ten, który uległ wypadkowi. Firma wynajmująca nie ogranicza praw użytkującego pojazd zastępczy. Osoba taka ma prawo poruszać się poza terytorium Polski. Po zakończeniu likwidacji szkody, poszkodowany umawia się telefonicznie z wypożyczalnią celem oddania auta zastępczego. Po stronie wypożyczającego jest wysprzątanie pojazdu wewnątrz oraz z zewnątrz i zatankowanie do pełna. Takie postępowanie wynika z treści zawartej wcześniej umowy najmu.