Nowoczesne technologie zmieniają branżę gier wideo. Dzięki nim nie musisz już posiadać zaawansowanego sprzętu, aby grać w swoje ulubione gry – potrzebujesz tylko dostępu do Internetu. Czy gry w chmurze to przyszłość gamingu? Sprawdź, czy mogą całkowicie zastąpić tradycyjne konsole.
Cloud gaming zamiast konsoli – na czym to polega?
Rynek konsoli do gier zaczął rozwijać się w latach 80. XX wieku, czyli w czasach, kiedy komputery domowe były jeszcze poza zasięgiem większości ludzi. Szczyt ich popularności przypada z kolei na początek XXI wieku. Najlepiej sprzedającą się konsolą wszech czasów jest PlayStation 2, która rozeszła się w liczbie 155 mln egzemplarzy. Kultową konsolę wycofano dopiero w 2013 roku, a jej następczynie póki co nie odniosły tak spektakularnego sukcesu.
Producenci konsoli do gier coraz częściej mają obawy dotyczące swojej przyszłości. Tym bardziej że ich największy rywal, czyli cloud gaming, wciąż rośnie w siłę. Co to takiego? Cloud gaming to gry w chmurze, czyli technologia bazująca na chmurze obliczeniowej. Dzięki niej nie ma potrzeby pobierania gier na komputer – są one uruchamiane na zewnętrznym serwerze. Na komputer są przesyłane jedynie obraz i dźwięk w formie transmisji strumieniowej w czasie rzeczywistym.
Gry w chmurze – zalety
Dlaczego to właśnie chmura obliczeniowa zmienia rynek gier? Cloud gaming nie ma skomplikowanych wymagań sprzętowych. Nie trzeba kupować kosztownych konsoli ani inwestować w specjalistyczny komputer. Miłośnicy cloud gamingu nie muszą martwić się również o aktualizacje – odpowiada za to usługodawca. To rozwiązanie, które eliminuje wady nie tylko konsoli, ale i gier komputerowych, które wiążą się m.in. z koniecznością posiadania komputera o odpowiednio wysokich parametrach.
Gry w chmurze eliminują bariery sprzętowe oraz zmniejszają koszty rozrywki. Gracze mogą cieszyć się również wysokiej jakości grafiką, a serwery oparte na chmurze obliczeniowej działają nawet na urządzeniach z podstawowymi parametrami. W przypadku cloud gamingu nie trzeba też kupować fizycznych kopii gier – to ogromne udogodnienie oraz dalsze obniżenie kosztów. I, co ważne, można cieszyć się ulubioną rozrywką w dowolnym miejscu. Wszystko, czego do tego potrzeba, to połączenie z Internetem.
Cloud gaming – najważniejsze wyzwania
Cloud gaming ma wiele zalet, dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wyzwań. Gry w chmurze wymagają niskiego czasu opóźnienia, stabilnego połączenia internetowego oraz wysokiej przepustowości. W innym przypadku mogą pojawić się tzw. lagi, czyli opóźnienia w przesyłaniu danych między serwerem gry a komputerem gracza. Tutaj znaczenie ma nawet niewielkie opóźnienie, które mogłoby znacząco obniżyć jakość rozrywki. Poziom opóźnienia w przesyłaniu danych jest określany poprzez ping. To parametr mierzony w milisekundach, który sprawdza, jaki czas mija od momentu wysłania żądania na dany serwer do otrzymania odpowiedzi. Im niższy jest ping, tym mniejsze ryzyko lagów. Internet cechujący się niskim pingiem oferuje znany dostawca usług telekomunikacyjnych INEA.
Problem lagów jest stosunkowo łatwy do rozwiązania. Wystarczy zdecydować się na odpowiednie łącze internetowe. Co wybrać? W przypadku Internetu stacjonarnego idealnym rozwiązaniem jest łącze światłowodowe, które jest szybkie i niezawodne. Internet mobilny, który pozwoli na czerpanie pełnej satysfakcji z rozgrywek, to zaś sieć 5G. Nowa generacja sieci komórkowej cechuje się wysokimi parametrami i dużą odpornością na zakłócenia, co pomaga zmniejszyć opóźnienia.
Czy gry w chmurze zastąpią konsole?
Przyszłość gier w chmurze wygląda niezwykle obiecująco. Cały czas pojawiają się kolejne technologiczne usprawnienia, które jeszcze bardziej podnoszą jakość i komfort cloud gamingu. Należą do nich choćby stosowana już teraz optymalizacja algorytmów kompresji danych (pomaga zredukować czas przesyłania obrazu). Spodziewane jest także zwiększenie wpływu sztucznej inteligencji na świat gier w chmurze – algorytmy AI będą mogły np. dostosowywać poziom trudności w czasie rzeczywistym, biorąc pod uwagę styl gry danej osoby.
Czy dalszy rozwój gier w chmurze oznacza koniec rynku konsoli? Wiele wskazuje na to, że rynek gamingowy zostanie zdominowany przez cloud gaming. Im więcej możliwości daje chmura obliczeniowa, tym mniej atrakcyjne i potrzebne stają się konsole.
Internet, który zadba o płynne działanie gier online
Chmura obliczeniowa otwiera przed światem gamingu zupełnie nowe możliwości. Wyzwaniem pozostaje jednak stabilne łącze internetowe. Co zrobić, aby móc bez przeszkód grać w ulubione gry w chmurze? Sprawdź ofertę znanego usługodawcy INEA i wybierz łącze internetowe dopasowane do wyzwań cloud gamingu. Możesz zdecydować się na stabilny Internet światłowodowy lub łącze mobilne w sieci 5G, które zastąpiło Internet 4G LTE. Dzięki temu zapomnisz o zacinaniu lub długim ładowaniu, a rozgrywki będą jeszcze bardziej emocjonujące.