Najciekawsze książki przyrodnicze dla dzieci i dorosłych

0
580
Najciekawsze książki przyrodnicze dla dzieci i dorosłych

Trudno znaleźć kogoś, kogo nie interesowałaby przyroda. Ciekawe gatunki roślin oraz dzikie zwierzęta inspirują i fascynują. Świat przyrody jest niewątpliwie bardzo urozmaicony, a jego bogactwo znajduje odzwierciedlenie w licznych pozycjach książkowych. Są wśród nich atlasy zwierząt i roślin, encyklopedie oraz poradniki, przygotowane z myślą zarówno o dorosłych odbiorcach, jak i dzieciach. A jakie konkretnie pozycje mogą zainteresować czytelników?

Książki o roślinach

Ciekawą propozycją jest książka „Drzewa, jak rozpoznać je po liściach” Boscha Meike. Umożliwia ona rozpoznanie gatunków drzew rosnących w lasach i parkach: wystarczy przyłożyć konkretny okaz do zdjęcia, by stwierdzić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Atutem pozycji jest to, że ukazane są w niej liście w naturalnej wielkości. Można w niej znaleźć także informacje o specyfice konkretnego drzewa oraz jego liści, a także interesujące zdjęcia szyszek oraz kory.

Książki o zwierzętach

Pozycją, po którą z pewnością chętnie sięgnie każdy pasjonat dzikich zwierząt, jest „Atlas zwierząt chronionych”. Autorzy – dr Henryk Grabarczyk i Małgorzata Grabarczyk – przedstawiają bardzo szczegółowo 450 wybranych gatunków zwierząt chronionych. Czytelnik ma możliwość poznania specyficznych cech każdego gatunku i dowiedzenia się, jaki prowadzi on tryb życia, a także w jakich regionach Polski występuje.

W albumie znaleźć można ponad 1000 fotografii, w tym rysunków oraz profesjonalnych zdjęć wykonanych przez znanych fotografów przyrody – dodaje pracownik księgarni www.arkady.info .

Miłośnikom zwierząt może przypaść do gustu także książka Doroty Kozińskiej „ O koniach”.  Autorka podpowiada, jak można nawiązać więź ze zwierzęciem, i wyjaśnia, jaki wpływ może mieć ona na człowieka. Książka opowiada także o koniach, które odegrały ważną rolę w historii bądź zdobyły różnego rodzaju odznaczenia.

Propozycją dla całej rodziny jest książka „Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach”. Pozycja ta zawiera ciekawe historie związane z życiem i zwyczajami różnych gatunków ptaków oraz wysokiej jakości fotografie. Atutem książki jest osobista perspektywa autora, któremu, jako ornitologowi, ptaki towarzyszą na co dzień.

Ciekawe gatunki fauny i flory

Wśród książek przyrodniczych na uwagę zasługują z pewnością „Ogrody natury” Jenny Broom i Kristjany Williams. Autorki prezentują gatunki fauny i flory występujące w różnych częściach globu, między innymi w lasach deszczowych Amazonii, Himalajach oraz Wielkiej Rafie Koralowej. Oprócz opisów poszczególnych gatunków, książka zawiera poetycki wstęp do każdego ogrodu, który pozwala czytelnikowi poczuć specyficzny klimat danego miejsca.

Geologia

Na koniec propozycja dla osób zainteresowanych geologią: „Mój pierwszy przewodnik. Jaki to kamień?” Radosława Żbikowskiego. W książce przedstawiono 50 najczęściej występujących w Polsce minerałów i skał. Autor opisuje specyfikę każdego z rodzajów kamieni. Wyjaśnia też, w jakich procesach geologicznych powstał, i gdzie można go znaleźć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj