Elektrozawór pneumatyczny – do czego służy?

0
468
zawory elektromagnetyczne

Jedną z najważniejszych dziedzin współczesnego przemysłu jest pneumatyka, na której rozwiązaniach bazują nowoczesne systemy i zaawansowane technologicznie instalacje. Jednym z elementów, który jest integralną częścią instalacji pneumatycznych jest elektrozawór pneumatyczny. Aby spełniał swoje zadanie, powinien być wykonany z najwyższej jakości komponentów, być solidny, trwały i niezawodny.

Elektrozawór pneumatyczny – zastosowanie

Elektrozawór pneumatyczny jest sprawdzonym elementem części wielu maszyn, szczególnie tych, które pracują pod wysokimi obciążeniami. Budowa elektrozaworu pneumatycznego jest dosyć prosta i nieskomplikowana w porównaniu do funkcji, jakim zawór ma służyć. Każdy elektrozawór złożony jest z korpusu oraz cewki, a całość działa pod wpływem pola elektromagnetycznego. Zawór otwiera się i zamyka poprzez sygnały elektryczne i to właśnie dzięki nim mamy możliwość sterowania i kontrolowania przepływu konkretnego medium w danym układzie czy instalacji. Dzięki zelektryfikowaniu i zautomatyzowaniu tego działania można zwiększyć wydajność i precyzję wszystkich układów, a także ograniczyć dosyć zawodny czynnik ludzki. Elektrozawory pneumatyczne działają bowiem w pełni automatycznie.

Na jakiej zasadzie wybiera się elektrozawór pneumatyczny?

Wybór właściwego elektrozaworu pneumatycznego ma ogromny wpływ na sprawność i funkcjonalność całego układu. Jeśli w tej kwestii popełnione zostaną jakiekolwiek uchybienia, może się w bliższej lub dalszej przyszłości okazać, że instalacja nie działa dokładnie tak, jak powinna. Jedną z najprostszych metod wybierania zaworów jest dopasowanie ich do wielkości przyłącza, która pasuje do pozostałych elementów instalacji. W praktyce jednak okazuje się, że takie kryterium to często za mało. Dlatego też często stosuje się szereg dodatkowych metod. Jedną z nich jest wybór elektrozaworu według współczynnika KV, który oznacza wielkość przepływu dla wody podanej w metrach kwadratowych na godzinę przy ciśnieniu różnicowym.

Warto pamiętać o funkcji zaworu

Zanim zdecydujemy się na konkretny elektrozawór pneumatyczny, musimy również wziąć pod uwagę funkcję, jaką ma on pełnić. Trzeba również wybrać rodzaj sterowania, czy będzie to sterowanie elektryczne, pneumatyczne czy mechaniczne. Nie zapominajmy również, że ważna jest przepustowość, która ma wpływ na sprawne funkcjonowanie całego układu. W przypadku problemów z doborem odpowiednich zaworów, warto skonsultować się ze specjalistami. W większości firm oferujących tego rodzaju rozwiązania można liczyć nie tylko na szeroki wybór zaworów, ale również na profesjonalne doradztwo, które pozwoli nam uniknąć wielu błędów na etapie wybierania odpowiedniego zaworu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj