Początkowo drony używane były wyłącznie przez wojsko i służby specjalne. Urządzenia te służyły do wykonywania zdjęć i filmów obszarów, nad którymi poruszanie się samolotem było niemożliwe lub niebezpieczne. Drony były bardzo kosztowne, ponieważ do ich tworzenia używana była bardzo zaawansowana technologia. Od kilku lat stały się one powszechnie dostępne praktycznie w każdym dobrym sklepie z elektroniką i używane są przez także osoby prywatne.
Jak zbudowany jest dron?
Dronami nazywa się bezzałogowe statki powietrzne. Można nimi sterować zdalnie lub automatycznie. Istnieje kilka rodzajów dronów, a najpopularniejszym z nich jest quadcopter i posiada cztery śmigała położone naprzeciwko siebie. Zbudowany jest z ramy podtrzymującej całą konstrukcję, która stanowi główny element budowy dronów. Na niej umieszczone są cztery silniki z regulatorami napięcia. Wychodzą z nich specjalne wałki, do których zamontowane są śmigła. Dwa z nich muszą obracać się w lewo, a dwa w prawo, ponieważ tylko wtedy możliwe jest uniesienie się drona w powietrze i sterowanie nim. Jest on zasilany za pomocą specjalnego akumulatora, a całość dopełniona jest aparaturą, która umożliwia kontrolę nad nim. W ofercie sklepów można znaleźć także drony z sześcioma śmigłami (hexacoptery) oraz ośmioma (octocoptery).
Do czego wykorzystuje się drony?
Współcześnie drony wykorzystuje się w wielu gałęziach gospodarki. Stosuje się je do obserwacji miejsc szczególnie zagrożonych kolizjami i wypadkami, takich jak drogi szybkiego ruchu, autostrady oraz tory. Wykorzystywane są do kontroli trakcji energetycznych, aby w szybki sposób sprawdzić ewentualne miejsca ich uszkodzenia. Za pomocą dronów kontroluje się także od niedawna skład dymu wydobywającego się z kominów domów jednorodzinnych, aby zbadać czy nie zawierają toksycznych substancji niekorzystnie wpływających na środowisko naturalne oraz zdrowie. Stosowane są także do nadzoru nad dużymi obszarami leśnymi i rolnymi, do których dostęp jest utrudniony. Drony wykorzystuje się także do filmowania i robienia zdjęć z powietrza, które przydatne są np. w biurach nieruchomości. Ich właściwości doceniane są przez osoby zajmujące się tworzeniem reportaży i fotorelacji ze ślubów, wesel i innych uroczystościach okolicznościowych. Mniej zaawansowane modele wykorzystuje się do lotów rekreacyjnych, które są świetną rozrywką także dla dzieci. Mogą one jednak bawić się tymi urządzeniami wyłącznie pod opieką osób dorosłych, aby uniknąć wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.